Hasar kaydi silme

Araç Hasar Kaydı Sildirmek için Başvuru Nasıl Yapılır?

Hasar kaydı silme konusunda çok fazla bilgi sahibi olunmamasından dolayı bu işlemleri nasıl yapabileceğiniz konusunda siz değerli kullanıcılarımızı ayrıntılı olarak bilgilendirme ihtiyacı duyduk. Hasar kaydı sildirme başvurusu nasıl yapılır? Hasar kaydı sildirme başvurusu yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Hasar kaydı sildirme konusu gözümüzü korkutuyor olsa da yapılacak doğru bir itiraz, doğru yolları izlemek etkili bir sonuç almamızda etkili olacaktır.

İkinci el araç alımının yoğun olarak yaşandığı Ülkemizde araç alırken Modelinden, kilometresinden çok hasar kaydı bilgileri önem arz etmektedir. Aracın ağır hasar kaydı var mı? Araç büyük bir kazaya karışmış mı? Değişen parçası varsa orjinal parçayla mı değişmiş gibi konulara daha fazla ilgi gösterilmektedir.

Daha önce yazılarımızda araç hasar sorgulama işlemini nasıl gerçekleştirebileceğiniz konusunda makale paylaşmıştık. Eğer alacağınız araçta değişen parça bulunuyorsa değişen parça sorgulama işlemini nasıl yapabileceğiniz konusunda yazılı olan makalemiz de sizlere yardımcı olacaktır. Aracın ne tür kazalara karıştığı, ileride satmayı düşündüğümüzde bize problem yaratacak bir kazasının olup olmadığı sonuçlarına elde ettiğimiz hasar kaydı bilgilerine göre karar verebiliriz. Kimi araçlarda hafif kazalar yer alırken, kimi araçlarda ağır hasar kayıtları bulunmaktadır.

Bazı araçlarda hasar kayıt bilgilerinin yanlış işlemesi dolayısıyla araç fiyatlarında büyük düşüşler gerçekleşmektedir. Bazen hafif kazalar ağır hasar kaydı olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu gibi durumlar bazen süpriz olarak karşımıza çıkabilir ve canımızı sıkabilir.

Aracın üzerine işlenen hatalı hasar kayıtları araç üzerinden direk olarak kaldırılmalıdır. Aracınız üzerinden hatalı olarak işlemiş olan araç hasar kaydı bilgilerini silme işlemini Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne yapacağınız itiraz sonucunda sildirebilirsiniz. Araç hasar kaydı sildirme işlemi nasıl yapılır? Hasar kaydı sildirmek için nasıl başvuru yapabilirim? konularını hakkında sizlerle bilgileri detaylı olarak paylaşıyorum.

Hasar kaydı sildirme işlemlerinizi sadece Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne yapacağınız başvuru sonucu sildirebilirsiniz. Bu işlem yalnızca hatalı işlenen hasar kaydı varsa olumlu olarak sonuçlanır. Normal bir şekilde işlenen hasar kaydını gözükmesin diye sildirmek için yaptığınız başvuru olumsuz sonuçlanacaktır. Aracımın üstünde kaza bulunmasın, bütün hasar kayıtlarını sildirmek istiyorum diyerek başvuru oluşturmayınız. Aracınızda hasar kayıtlarında hatalı bir işlem olduğunun kanaatindeyseniz SBM üzerinden bir başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Aracınızın ağır hasar veya pert hasar kaydı varsa bunu minimize etmeniz mümkün değildir. Örneğin; Aracınızda ufak bir hasar kaydı var, bu hasar kayıt bilgilerine ağır hasar kaydı olarak işlemiş, bu gibi hatalı işlemlerde yanlış işlenmiş olan bilgiler olumlu sonuç vermektedir. Dikkat etmeniz gereken konular arasında ufak çaplı hasar kayıt bilgilerini sildirmek istemenizdir. Normal olarak işlemiş, hata bulunmayan ufak çaplı hasar kayıt bilgilerini kesinlikle sildiremezsiniz. Plaka değiştirsem araç hasar kaydı silinir mi? sorusuyla da çok fazla karşılaşmaktayız. Plaka değiştirmeniz sonucunda araç hasar kaydı bilgilerinizin silinmesi söz konusu değildir. Araç hasar kayıtları zamanla da olsa sürekli olarak karşımıza çıkacaktır.

Hasar kaydı itiraz işleminiz için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz;

  • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin öncelikle ilgili itiraz sayfasına giriş yapın.
  • Sizden istenilen Cep telefonu numaranızı, aracın plakasını ve şase numarası bilgilerini girin.
  • Hatalı olduğunu düşündüğünüz ve silinmesini talep ettiğiniz hasar tarihini belirtin
  • Açıklama kısmına hasarın neden silinmesi gerektiğini açık ve anlaşılır bir şekilde belirtin.

Bilgileri girerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus sorununuzu açık ve anlaşılır bir şekilde belirtmek olacaktır. Talebiniz ne kadar açıklayıcı ve anlaşılır olursa hızlı bir sonuç alabileceğinizi düşünüyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*