Plakadan Hasar Sorgulama

Plakadan hasar sorgulama nedir, sadece araç plakası ile hasar detaylarını öğrenebilmek mümkün müdür? Plaka ile araç hasar sorgulamaya yönelik detaylar... Günümüzde araç sorgulama işlemlerinin çok büyük bir bölümü sadece plaka ile yapılmaktadır. Bu sorgulamalar içerisinde özellikle ikinci el araç alımında hayati öneme sahip olan araç plakası ilk sıralarda yer almaktadır. Araç plakası ile;

---- SBM Tutanak Bilgisi  

---- Araç Kaza Detayları  

---- Araç Poliçe Bilgisi  

---- Araç değişen Parça Bilgisi gibi birçok bilgi öğrenilebilmektedir. Peki sadece araç plakası ile hasar sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle aşağıda resimde görülen telefon operatörlerinin herhangi birinin kısa mesaj bölümünden;

Plaka bilgisini yazın ( Örnek; 35 ART 35 ) > Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom fark etmeksizin 5664'e mesajınızı gönderin.

Türk Telekom Turkcell, Vodafone ilgili mesaj sorgulama ekranı kullanılarak arabalarının hasar geçmişlerini, mağdur bilgilerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve eğer bir kazaya karıştılarsa kaza tespit tutanaklarının durumunu hemen öğrenebilirsiniz.

Plakadan Hasar Sorgulama Ücretlendirme Bilgisi

Çoğu araç sahibi 5664 numaralı sms hattının ücretsiz olduğunu düşünür. Ancak öyle birşey söz konusu dahi değildir. SMS ile plakadan araç hasar sorgulama ücretli bir servistir. Ücretlendirmeler tüm operatörler için şu şekildedir.

---- Hasar 6.00 TL

---- Tutanak 6.00 TL

---- Trafik 6.00 TL

---- Kasko 6.00 TL

---- Mağdur 6.00​ TL

Araç Hasar Mesajı Örneği

Eğer aracınızda herhangi bir hasar var ise aşağıdaki gibi bir mesaj gelecektir.

Aracın Hasarı var mı yok mu Mutlaka Öğrenin!!!

Özellikle ikinci el araç alımı yapacaksanız aracın hasarının olup olmadığını mutlaka öğrenmeniz gerekiyor. İkinci el araç alımında en önemli noktalardan biri hasar bilgilerine ulaşmak iken bunun yanında dikkat edilmesi gereken önemli konular bulunmaktadır. 

İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

---- 5664 Numaralı sms hattını kullanarak aracın hasar kaydının olup olmadığını öğrenin,

---- SBM verilerinde hasar olmasa bile aracın pert olabileceği olasılığını göz ardı etmeyin (Önemli),

---- Alacağınız aracı detaylı olarak inceleyin. Hatta satın almaya mümkünse bir otomobil tamircisiyle giderseniz sizin için daha sağlam bir iş olur,

---- Ruhsattaki motor ve şase numaralarının aynı olup olmadığını kontrol edin. Otomobilin çalıntı olması halinde, paranızı geri alamadığınız gibi hukuki süreç sizi yoracaktır,

---- Otomobilin geçmişini öğrenmeye özen gösterin,

---- Alacağınız ikinci el aracı mutlaka denemeniz gerekiyor. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI