Kaza Tutanağı Sorgulama

Kaza tutanağı sorgulama ekranından Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi alt yapısı kullanılarak aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını öğrenebilirsiniz. Tutanak sorgulama nasıl yapılır, kaza tutanağı nedir, nasıl tutulur ve hasar tutanağı ile ilgili diğer tüm detaylar....

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza Tespit Tutanağı, trafikte iken minimum iki aracın çeşitli durumlarda kazaya karışmaları neticesinde tarafların trafik polislerine ya da şirkete gerek duymadan anlaşarak tutmuş oldukları tutanağa denilmektedir. 

Önemli Not: 1 Nisan 2008 tarihinden sonra sadece m​addi hasar ile neticelenen kazalarda, tarafların anlaşmalı olarak kendi aralarında tutanak tanzim etmeleri mümkün hale gelmiştir. Yani trafik polislerini bekleyerek zaman kaybı yaşanmasının bu şekilde önü açılmış oldu. 

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl İşlenir?

Kaza sonrasında kazaya karışmış tarafların doldurduğu Kaza Tespit Tutanakları,ilgili sigorta şirketlerinin kaza bölümlerine iletilir. Sigorta şirketleri takip eden iş günü veya aynı gün içerisinde tutanağı ve varsa fotoğrafları elektronik olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)'ne iletir. Tüm sigorta şirketleri bu tutanağı alt yapısına kayıt eder.

Tutanak sonrasında, SBM sistemi üzerinden maksimum 3 gün içerisinde her bir sigorta şirketi kendi kusur oranı değerlendirmesi yapar. Bu oranlar kazaya karışan herbir araç için %0, %50 ve %100 şeklindedir. Eğer şirketler arasında anlaşma sağlanır ve sonuç ortaya çıkar. 

Önemli Not: 3 iş günü içerisinde anlaşma sağlanmaz ise dosya, Tutanak Değerlendirme Komisyonu'na iletilir. Komisyon, 3 iş günü içerisinde ilgili dosyayı sonuçlandırarak taraflara tebliğ eder.

Dosya sonuçlandıktan sonra ilgililere dosyanın sonuçlandığına dair cep telefonu ya da e-posta yolu ile sorgulama yapma imkanı sunulur.

Kusur Oranları Nasıl Öğrenilir?

Sigortalılar kusur oranlarını, http://www.sbm.org.tr adresindeki "Online İşlemler Menüsü" altındaki "Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama" ekranından bilgi elde edebilirler. sonuçlanan kusur oranlarına itiraz etmek isteyen sigortalılar, yeni ek belgeler ile birlikte 5 gün içerisinde sigorta şirketine başvuru gerçekleştirebileceklerdir. 5 günlük süre içinde itiraz hakkının kullanılmadığı veya itiraz hakkı kullanılmış olup talebin karşılanmadığının değerlendirildiği hallerde sigortalıların kusur oranına ilişkin itirazlarının özel hukuk yollarına başvurulmak suretiyle çözülmesi gerekmektedir.​

Araç Tutanak Sorgulama SBM Üzerinden

Aracınıza ait Tutanağınızın bilgisini http://www.sbm.org.tr​ adresindeki "Online İşlemler Menüsü" altındaki "Kaza Tespit Tutan​​ağı Sorgulama"ekranından veya SMS 5664 ile öğrenebilirsiniz.

Mobil Kaza Tespit Tutanağı İle İşlemlerinizi Kolaylaştırın!!!

"Mobil Kaza Tutanağı" uygulaması ile sürücüler, tutanak doldurma işlemini çok daha hızlı bir şekilde yapabilecek. Mobil uygulamayı kullanan sürücülerin artık araçlarında güncel kaza formu ve kalem taşımasına gerek bulunmuyor. Kaza tespit tutanağını düzenlemek için kaza yerinde sadece bir akıllı telefon bulunması yeterli oluyor.

Kazadan sonrasında Mobil Kaza Tutanağı otomatik olarak şirketlere gönderilmektedir. Tutanağın anında sigorta şirketlerine iletilmesi ile sonuçlanma süresi kısalıyor.

Mobil Kaza Tespit Tutanağının Diğer Fayfaları
 
---- Kaza tespit tutanağı formunu taşımanıze gerek yok!

---- Tutanak kısa sürede sigorta şirketine yönlendirilecek,

---- Az bilgi ile tutanak girişinin sağlanması,

---- Hızlı tutanak girişinin sağlanması,

---- Tutanakta hata olmas olasılığı minimum düzeyde

---- Kazaların sonuçlanma süresinde azalma,

---- Kare kod ile poliçe bilgilerine hızlı erişim,

---- Sonuç kusur oranlarını online takip edebilme imkanı,

---- Kaza anında veya ihtiyaç duyduğunda en yakın sigorta acentelerine, tamircilere ve hastanelere bir tıkla ulaşabilme,

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI