Kaza Tespit Tutanağı Kusur Değerlendirme

Kaza tespit tutanlarındaki kusur değerlendirme ekranı aracın %0-%50 veya %100 kusurlu olarak değerlendirmesinin sigorta şirketlerince yapıldığı bir ekrandır. Kazanın yaşanmasından sonraki süreçte elle yazılan kaza tespit tutanağı veya mobil kaza tespit tutanağında kusur değerlendirmesi yapılmaktadır. ERP detaylarına göre tutanak verilerinden yola çıkılarak bir puanlama yapılır. Sağlıklı bir şekilde değerlendirilmenin yapılabilmesi için aşağıda verilen detayların tam olarak tutanakta belirtilmesi gerekmektedir. 

---- Kazanın yaşandığı tarih(gün, ay, yıl ) şeklinde düzgün olarak yazılmalıdır,

---- Kaza sonrasında aracı kullanan sürücülere ait sürücü belgesindeki bilgiler doğru olarak yazılmalı,

---- Kazaya karışan araçlar ile ilgili sigorta bilgileri yazılmalı,

---- Kazaya karışmış araçlar ile ilgili plaka, şasi numarası model ve marka bilgileri yazılmalı,

---- Kazanın gerçekleştiği yerin krokisinin doğru ve anlaşılır şekilde olması krokide resmedilen araçlar üzerinde oluşan hasar yerlerinin muhakkak işaretlenmesi gerekmektedir. Kaza tutanaklarında en önemli ayrıntılar ve raporun analiz edilmesine yönelik en can alıcı nokta kazanın görüntüsüdür. Kroki bu anlamda sürücü hata detaylarına yönelik ön görüde bulunmayı kolaylaştırır.

---- Araç kullanıcıları kazanın oluşunu tüm detayları ile birlikte anlaşılır olarak yazarak çizdikleri kroki ile uyum içinde olmasına dikkat etmek durumundadırlar. Bulundukları güzergahın cadde-sokak olarak ve var ise trafik tabelalarını net bir şekilde okunaklı olması önemlidir. 

---- Düzenlenen kaza tutanağında en alt kısımlarına kazaya karışan sürücüler ad ve soyadları yazılır. Kağıdın alt kısmına imza atılmalı. Zaten imzalı olmayan tutanakların yönetmenlik gereği geçersiz sayılacağından herhangi bir işlem yapılmadan oluşturulan tramer kaydı iade edilmektedir.

Kaza tespit tutanağındaki bu detaylar eksper tarafından ayrıntılı bir şekilde incelendikten sonra kusur değerlendirmesi yapılmaktadır. Eksper tarafından yapılan değerlendirmenin hatalı olduğunu düşünüyorsanız itiraz etme hakkına sahipsiniz. Fakat kaza tutanağının sağlıklı doldurulması bu anlamda büyük önem taşımaktadır. Güzel ve kurallara uygun oluşturulan tutanaklarda doğal olarak hata oranı minimum seviyelere düşmektedir. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI