Kaza Kusur Oranına İtiraz Nasıl Yapılır?

Eksper tarafından kaza tutanağındaki detaylara göre belirlenmiş kaza kusur oranlarına itiraz nasıl yapılır? Genelde tutanaktaki bilgilere göre verilen bu oranlar;

---- %0

---- %50

---- % 100 olarak belirlenmiştir. 

Herhangi bir trafik kazasından sonra  araç sahipleri maddi hasar ile süreci atlattıktan sonra olay yerinde kazanın gelişimine yönelik olarak kaza tutanağı tutarlar. Eğer anlaşabiliyorlarsa bu tutanak iki tarafça imzalanarak sigorta şirketlerine bildirilir. Anlaşma olmaması durumunda ise Trafik şube devreye girerek polislerin tutanak turması sağlanır. 

Normal şartlar altında Kaza Tespit Tutanağı sigorta şirketine ulaşır ulaşmaz, kazaya yönelik olarak hasar dosyası açılır ve en geç bir sonraki işgünü, tutanak ile ilgili kazanın resimlerini elektronik ortamda, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne gönderilir.

Tutanak ve resimlerin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne gönderilmek üzere sisteme girildiği tarihten itibaren üç iş günü içinde sigorta şirketleri ellerindeki bilgi ve belgelere dayanarak bir eksiklik oranı belirleme işlemi yapılır.yukarıda da belirtildiği üzere kaza kusur oranları yüzde 0, yüzde 50 ve yüzde 100 şeklindedir.

Normal şartlarda kurallara uygun bir şekilde tutulmuş tutanak şirketlere gönderildikten sonra %90 oranından benzer kusur oranları ortaya çıkar. Ancak %10 karışık şekilde meydana gelen kazalarda ise mutabakata varılmamış olabilir. Böyle durumlarda dosya Tutanak değerlendirme Komisyonu’na gönderilir. Sigorta şirketlerinden biri bile farklı eksiklik oranı vermiş olsa son kararı komisyon vererek kararı açıklar. 

Dosya Tutanak Değerlendirme Komisyonuna Giderse

Dosya tutanak değerlendirme komisyonuna giderse Tutanak değerlendirme Komisyonu, dosyayı inceleyerek üç(3) iş günü içinde karara bağlamak zorunluluğuna sahiptir. Dosya sonuçlandığı zaman sigorta yaptıran kişilere, dosyanın sonuçlandığına dair bilgi cep telefonu veya elektronik posta yolu ile tebliğ işlemi yapılır.

Değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bilgiler ve eksiklik oranları, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi sayfasında da yayımlanır. Kusur oranları http://www.sbm.org.tr adresinde bulunan Online İşlemler Menüsü altındaki Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama ekranından araç bilgilerine göre öğrenilebilmektedir. Aşağıda ekran gösterilmektedir. 

Şu ana kadar yapılan açıklama sigorta şirketlerinin mutabakatı ile ilgili olan kısımdı. Ancak bundan sonraki aşamalar ise kişisel olarak kaza kusur oranlarının hatalı olduğunu düşünen araç sahipleri tarafından yapılacak itiraz işlemine yönelik olacaktır. Yayınlanmış kusur oranlarının hatalı olduğunu düşünen sigortalı kişiler bu oranlara itiraz edebilme hakkına sahiptirler.Bu itiraz işlemi için yeni belge ve bilgilerle iki gün içinde aracın poliçesinin olduğu sigorta şirketlerine itiraz etmeleri gerekmektedir. 

İki günlük zorunlu itiraz başvuru süresi geçti ise itiraz artık sigorta şirketine değil Sigorta Tahkim Komisyonu’na yapılır. Sigortalı kişiler bu noktada Sigorta Tahkim Komisyonundan da beklentilerinin aksine bir cevap almış olsalar sulh ceza mahkemesine dava açarak özel hukuk yollarına başvuru yapabilirler.

Bu Süreçte SBM'nin Görevi

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, sigorta şirketlerinin kaza belirleme tutanaklarını girebilecekleri, sigortalı kişilerin bu tutanakları sorgulayabilecekleri sistemin alt yapısını kurmaktan sorumlu ve işleyişi sağlamadan yetkilidir.

Tutanak Değerlendirme Komisyonu, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden ayrı ve bağımsız bir komisyon olarak görevini icra eder. Bu komisyonun görevi, eksiklik değerlendirmesinde anlaşma sağlayamayan sigorta şirketlerinin dosyalarını incelemek ve karara bağlamaktır.

Komisyon tarafından verilen kararlara ve sonuca bağlanan dosyalara dair itirazlar ise ya Sigorta Tahkim Komisyonu’na yapılır ya da özel mahkeme yoluna gidilir. Kaza kusue oranlarına yönelik detayları SBM uzmanlarına sor sor ekranından bizlere iletebilirsiniz. Uzmanlarımız kısa süre içerisinde dönüş yapacaktır. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI